• 000 000 000
  • info@webriti.com

Czym zajmuje się proktolog? – opowiada specjalista z Katowic

proktolog

Czym zajmuje się proktolog? – opowiada specjalista z Katowic

Proktolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, badaniem oraz leczeniem chorób powstających w odbytnicy i jelicie grubym, czyli końcowym odcinku układu pokarmowego. Schorzenia te podzielić można na z reguły łagodniejsze – zapalne oraz nowotworowe.

Do gabinetu proktologicznego w Katowicach zgłaszają się najczęściej pacjenci uskarżający się na różnego rodzaju problemy gastryczne. Wśród, których wymienić można dolegliwości takie jak gazy, zaparcia czy nietrzymanie stolca. Proktolog przyjmuje także osoby skarżące się na uczucie rozpierania czy ostre i intensywne bóle w układzie pokarmowym. Do wizyty u omawianego specjalisty powinny pacjentów zmusić objawy takie jak różnego rodzaju wycieki ropne o odbytnicy oraz inne zmiany widoczne w jej okolicy – przede wszystkim obecność krwi.

Proktolog z Katowic zaznacza, że można wyróżnić kilka najczęstszych chorób, które diagnozowane są u pacjentów:

szczelina odbytu:

choroba ta objawia się poprzez obecność pęknięcia lub owrzodzenia błony śluzowej w kanale odbytu. Jej przyczyną mogą być zarówno uszkodzenia mechaniczne jak i choroby gastryczne, których objawami są biegunki i zaparcia. Proktolog schorzenie to leczy, przygotowując pacjentowi odpowiednią dietę oraz przepisując leki.

hemoroidy:

schorzenie to podzielić można na wewnętrzne i zewnętrzne. Do objawów na nie wskazujących zaliczyć trzeba przede wszystkim obecność krwawienia podczas defekacji oraz niepokojące zmiany takie jak ból oraz swędzenie odbytnicy. Na hemoroidy zewnętrzne może wskazywać występowanie podrażnień na skórze oraz skrzepów pod jej powierzchnią. Hemoroidy wewnętrzne objawiają się w postaci nabrzękłych żył na ścianach odbytu. O ich obecności może poinformować nas widok krwi na papierze toaletowym oraz bóle towarzyszące podczas opróżniania. Pacjentom cierpiącym na to schorzenia proktolog przygotowuje specjalną dietę oraz przepisuje środki na zmiękczanie stolca i maści. W przypadku choroby występującej w ostrzejszej postaci potrzebne są dalsze działania, najczęściej w postaci zabiegów.

Ropień okołoodbytniczy:

do innych popularnych chorób, o których wspomina proktolog z Katowic, zalicza się ropień okołoodbytniczy. Stanowi on zbiornik ropy tworzący się w okolicy odbytu. O jego obecności może poinformować nas powstanie uwypuklenia na skórze oraz jej zaczerwienienie. Charakterystycznym objawem dla tego schorzenia jest pulsujący ból podczas siedzenia oraz w trakcie kaszlu i wypróżniania. Ropień leczony jest poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego. Zobacz również – czym zajmuje się gastrolog?

Leave your message