• 000 000 000
  • info@webriti.com

Czym zajmuje się kardiolog? Opowiada lekarz z Katowic

serce

Czym zajmuje się kardiolog? Opowiada lekarz z Katowic

Kardiolog to specjalista, którego działalność związana jest z diagnozowaniem oraz ewentualnym leczeniem schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Dotyczy to zarówno wad wrodzonych, jak i schorzeń nabytych, których niestety jest bardzo wiele zarówno w Katowicach jak i w całej Polsce.

Warto dodać, że z kardiologii wyodrębnia się dodatkowe specjalizację. Jedną z nich jest hipertensjologia, której przedmiot badań stanowi nadciśnienie tętnicze. W związku z rozwojem medycyny powstała także kardiologia inwazyjna. Lekarze zajmujący się kardiologią inwazyjną wykorzystują przy leczeniu i diagnozowaniu inwazyjne metody – świetnym przykładem jest cewnikowanie serca.

Problem cywilizacyjny

Schorzenia powiązane z układem sercowym niestety występują coraz częściej. Ma to oczywiście związek z tym, w jaki sposób żyje człowiek XXI wieku. Ludziom codziennie, nieprzerwanie towarzyszy stres. W skutek ciągłego śpieszenia się dochodzi do zaniedbywania diety – wielu z nas w celu zaoszczędzenia czasu sięga po fast foody. Problem niezdrowej żywności dotyczy także szerszego grona osób. Niektórzy ludzie dysponują ilością czasu, która pozwoli im na przygotowanie normalnego, lekkiego posiłku, a i tak sięgają po bardzo tłuste potrawy. To oczywiście powoduje kolejny problem, jakim bez wątpienia jest nadwaga, która z roku na rok jest coraz bardziej zauważalna.

Częste objawy

Możemy wyróżnić kilka objawów, które zmuszają mieszkańców Katowic do wizyt w gabinecie kardiologa. Symptomy takie jak częste zasłabnięcia, bóle i zawroty głowy czy wreszcie kołatanie serca powinny dać nam sygnał, że czas odwiedzić lekarza. Na pacjenta czeka szereg badań, które oczywiście wykonuje się w zależności od podejrzewanego schorzenia. Specjalista kardiolog może wykonać obok pomiaru ciśnienia tętniczego krwi badania takie jak próby wysiłkowe, EKG, UKG czy monitorowanie holterowskie. Wszystkich mieszkańcom Katowic a także i całej Polski należy przypomnieć, że choroby układu sercowo-naczyniowego są bardzo niebezpieczne dla zdrowia czy nawet życia. Pamiętajmy, że łatwiej niż leczyć jest zapobiegać. Dlatego zadbajmy o zdrową dietę, brak stresu oraz sporo ruchu na świeżym powietrzu. Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem traktującym o wizycie u neurologa!

Leave your message